W niedzielę, 28 kwietnia, zakończyły się zmagania najmłodszych pływaków w Lidze Województwa Pomorskiego. Po drugiej rundzie zmagań, która odbyła się w Chojnicach, równych sobie nie miała obiecująca pływaczka MAL WOPR, dziesięcioletnia Michalina Kumkowska. Nasza pływaczka zdominowała rywalizację najmłodszych zawodniczek z rocznika 2014, wygrywając klasyfikację generalną z przewagą aż 127pkt. Michalina, w dwóch najwyżej punktowanych startów z obu rund wywalczyła 517 pkt FINA, kolejna pływaczka osiągnęła pułap 390pkt, a trzecia w zestawieniu- 370pkt. W Chojnicach wszystkie dziesięciolatki startowały w dwóch obowiązkowych konkurencjach, 50m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym. W pierwszej z nich, malborska pływaczka musiała uznać wyższość zawodniczki z Gdyni, ale w kolejnym występie na 100m stylem zmiennym wygrała już zdecydowanie. Czas, który uzyskała (1:29,23s), to oczywiście nowy rekord życiowy i czas na złoty medal. W podsumowaniu Ligi z dorobkiem trzech złotych i jednego srebrnego medalu, Michalina nie tylko została najlepszą dziesięciolatką naszego województwa, ale także wywindowała MAL WOPR na 3 miejsce w klasyfikacji medalowej w gronie 12 klubów zdobywających medale. Tytuł najlepszej pływaczki województwa pomorskiego w gronie 74 zawodniczek to pierwszy tak poważny sukces Michaliny, która dopiero od stycznia rywalizuje w zawodach jako pływaczka licencjonowana. Przypomnijmy, że w pływaniu licencje zawodnicze otrzymują pływacy od 10 roku życia. Sukces jest pierwszy ale z pewnością nie ostatni. Gratulujemy serdecznie Michalinie oraz jej rodzicom, którzy zawsze kibicują i dopingują córkę.
Michalina Kumkowska z MAL WOPR najlepszą pływaczką w województwie
Doskonały start pływaków MAL WOPR w Mławie
Niebywałym sukcesem zakończył się występ zawodników MAL WOPR w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Mława dla pływania pod patronatem Burmistrza Miasta Mława. Sześcioosobowa ekipa malborskich pływaków, startując w sobotę i niedzielę, 13 i 14 kwietnia w silnie obsadzonych zmaganiach na mławskiej pływalni, wywalczyła 14 medali z czego aż 7 z najcenniejszego kruszcu. Z tytułem najlepszego zawodnika w kategorii 15 lat i starsi, 5 medalami i 5 rekordami życiowymi, wrócił z zawodów szesnastoletni Dawid Patoka. Nasz pływak nie miał sobie równych w konkurencjach 50m stylem grzbietowym oraz 100m stylem zmiennym, zaś w pozostałych trzech startach stanął na drugim stopniu podium. Dzięki swoim doskonałym startom Malborczyk uplasował się też na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej zawodników 15 letnich i starszych wyprzedzając o 28pkt kolejnego w zestawieniu… swojego rówieśnika i kolegę klubowego Sławomira Szpaczyńskiego. Dla Sławka były to jedne z lepszych zawodów w karierze. Nasz pływak nie tylko zaliczył 5 „życiówek”, zdobył do tego trzy medale złote, jeden srebrny ale także wywalczył najwyższy wynik punktowy FINA spośród malborskich pływaków. Aż 484pkt przyniósł mu wynik 57,10 na 100m stylem dowolnym, a na uwagę na pewno zasługuje także jego wynik na dystansie o połowę krótszym. Sławomir po raz pierwszy w karierze zszedł na tym dystansie poniżej 26 sekund, uzyskując czas 25,98 i mógł cieszyć się ze złotego medalu. Z trzema medalami wrócił z Mławy najstarszy startujący tam malborski pływak, niemal osiemnastoletni Kamil Czarnota. Kamil był najlepszy na 200m stylem dowolnym oraz na 100m popularnym grzbietem, zaś w konkurencji 100m stylem zmiennym musiał uznać wyższość dwóch… swoich kolegów klubowych- Dawida i Sławomira. Całe podium dla MAL WOPR było niezapomniany obrazkiem. Ostatnie dwa medale do dorobku klubowego dołożyła siedemnastoletnia Agata Kupińska, która wykonała w Mławie 100% roboty. Dwa starty, dwa rekordy życiowe i dwa medale. W konkurencji 200m stylem grzbietowym była trzecia, na 100m druga i aż żal, że nie startowała na 50m w tym samym stylu. Byłoby złoto? O podium otarł się na zawodach jeden z „najświeższych nabytków” malborskiego klubu, siedemnastoletni Kacper Stambłowski, który w „malborskiej konkurencji” 100m stylem zmiennym zajął kolejne, za trójką malborczyków, czwarte miejsce. Dwa razy piata z kolei, była w Mławie szesnastoletnia Anna Czerwińska, która jednak brak medalu może sobie osłodzić trzema nowymi rekordami życiowymi.
Zawody w Mławie zgromadziły na starcie blisko 550 zawodników z 36 klubów. Dzięki tak dobrym startom, Sekcja Pływacka MAL WOPR uplasowała się na doskonałym 9 miejscu w klasyfikacji medalowej w gronie 31 klubów zdobywających medale. Minione zawody zapisały się w historii klubu bardzo wyraźnymi czcionkami. Doskonałe rekordy życiowe, pokaźna liczba medali oraz świetna atmosfera na długo pozostanie w pamięci zawodników. Wielkie podziękowania należą się rodzicom zawodników za fantastyczną opiekę, bez nich byłoby bardzo trudno osiągać takie sukcesy; Dorota Patoka, Sylwiana Szpaczyńska- dziękujemy za wieloletnie wsparcie.
Sukcesy Kamila Czarnoty w Redzie
Pomorska Liga Ratownictwa Wodnego sezonu 2024 rozpoczęta. Pierwsza runda odbyła się w minioną niedzielę, 7 kwietnia w Redzie. W zmaganiach nie mogło zabraknąć najlepszego malborskiego ratownika, siedemnastoletniego Kamila Czarnoty. Malborczyk, na co dzień trenujący pływanie w Sekcji Pływackiej MAL WOPR, startował w gronie 135 najlepszych ratowników z 11 pomorskich klubów. Z Redy wywiózł trzy nowe rekordy życiowe we wszystkich swoich startach indywidualnych oraz cztery medale, z czego aż trzy z najcenniejszego kruszcu. W pierwszej konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach, nasz pływak zajął 4 miejsce w kategorii junior i o niespełna 0,5s przegrał brązowy medal. Na dystansie o połowę krótszym, w konkurencji pod nazwą 50m holowanie manekina był już drugi i mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. Ale najwięcej radości przysporzył Kamilowi najbardziej wymagający ale też najbardziej „pływacki” wyścig, czyli 200m z przeszkodami. Tu nasz zawodnik nie miał sobie równych nie tylko w swojej kategorii wiekowej ale także wśród wszystkich 23 startujących zawodników w kategorii open. Czas, który uzyskał (2:13,45) był aż o 16s lepszy od drugiego w zestawieniu juniora i o ponad 3s od zawodnika aż o 6 lat starszego. W obu klasyfikacjach Kamil wywalczył złote medale. Ostatnie złoto padło łupem Kamila i jego kolegów z Wejherowskiego WOPR, którzy w czwórkę pokonali wyścig sztafetowy 4x50z przeszkodami w czasie 2:09,51 i zwyciężyli w kategorii junior. Dzięki tak dobremu występowi nasz zawodnik zajął 3 miejsce w zestawieniu multimedalistów i w bardzo obiecujący sposób rozpoczął tegoroczne zmagania w Pomorskiej Lidze Ratownictwa.
Michalina Kumkowska najlepsza na Elbląskiej Wiośnie Pływackiej
Czwórka pływaków MAL WOPR, pierwszy dzień wiosennej przerwy świątecznej postanowiła spędzić walcząc o medale i „życiówki” (tu wielkie podziękowania dla niezawodnych rodziców zawodników MAL WOPR). W przedświąteczny czwartek, 26 kwietnia, w zawodach pod nazwą XVI Elbląska Wiosna Pływacka, zameldowało się ponad 300 zawodników z 18 klubów. Wśród nich nie zabrakło Malborczyków. W Elblągu swój debiut odnotowali Carmen Makaruk oraz Tadeusz Brzozowski. Nowe „narybki” malborskiego klubu spisały się doskonale. Mimo stresu związanego z pierwszym startem na zawodach, udało im się nie popełnić żadnego błędu i zaliczyli pierwsze w swoim życiu rekordy życiowe. Carmen na dystansie 100m stylem dowolnym z czasem 1:28,50 uplasowała się na 11 miejscu, a Tadeusz w tej samej konkurencji uzyskując czas 1:38,39, zajął miejsce 11. Tradycyjnie już najlepsza na zawodach okazała się dziesięcioletnia Michalina Kumkowska, która startując trzykrotnie, dwa razy zajęła miejsce pierwsze, raz była trzecia. Do swoich zdobyczy dorzuciła dwa rekordy życiowe na sprinterskich dystansach 50m stylem grzbietowym (44,71) oraz dowolnym (34,88). Tak doskonałe starty pozwoliły Michalinie na zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej, w której wyprzedziła 24 zawodniczki. Do szczególnie udanych zawodów nie zaliczy Elbląskiej Wiosny kolejny zawodnik MAL WOPR, jedenastoletni Daniel Hotra. Daniel również startował trzykrotnie, jednak w żadnym ze startów nie mógł cieszyć się z rekordów życiowych. Mimo to na uwagę zasługuje jego start na dystansie 50m stylem dowolnym, w którym z czasem 38,54 zajął 8 miejsce. W Elblągu startował też Kacper Patoka, który od września wraz z końcem roku szkolnego reprezentować będzie warszawski klub UKS Bielany. Do tego czasu trenować jednak będzie wraz ze swoimi kolegami z MAL WOPR w rodzinnym Malborku. W Elblągu Kacper nie miał sobie równych, zwyciężając we wszystkich trzech konkurencjach, nie tylko z nowymi „życiówkami” ale i z bardzo dużą przewagą w klasyfikacji generalnej.
Michalina Kumkowska najlepsza w Lidze Województwa Pomorskiego w Słupsku
To już nie przypuszczenie ale pewność, że rośnie nam w Malborku kolejny duży talent pływacki. Dziesięcioletnia Michalina Kumkowska rozpoczęła w minioną niedzielę, starty w Lidze Pływackiej Województwa Pomorskiego. W lidze, prawo startu mają zawodnicy z licencją Polskiego Związku Pływackiego, a więc dziesięciolatki i starsi. Michalina, która w bieżącym roku stała się taką właśnie zawodniczką, na swój debiut w roli pełnoprawnej zawodniczki wyjechała do Słupska. W kategorii najmłodszych zawodników, pływacy muszą w obu rundach ligi wystartować w obowiązkowych startach, które weryfikują ich wszechstronność. W Słupsku były to dwa dystanse 50-metrowe stylami dowolnym i klasycznym. O ile o wynik kraula można było być spokojnym, o tyle wynik w popularnej „żabce” stał pod znakiem zapytania. W minionym sezonie Michalina nie płynęła bowiem tej konkurencji na zawodach i nie miała oficjalnego czasu zgłoszenia. Jak się jednak okazało obawy było zupełnie niepotrzebne. Nasza zawodniczka popłynęła fantastycznie. W stylu dowolnym o ponad sekundę poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy i z wynikiem 35,78 mogła cieszyć się z pierwszego miejsca. Warto dodać, że w polu zostawiła aż 57 zawodniczek, a przewaga nad kolejną pływaczką wynosiła blisko 4 sekundy. W stylu klasycznym z kolei, ta przewaga wzrosła do niemal 5 sekund. Czas Michaliny wynoszący 47,66, dał jej kolejny złoty medal, a warto też podkreślić, że sędziowie byli nieubłagani i w tej właśnie konkurencji zdyskwalifikowali aż 17 młodych pływaczek. Oba doskonałe starty malborskiej pływaczki pozwoliły jej na zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej pierwszej rundy, gdzie z przewagą 134pkt czekać będzie na ostateczne rozstrzygnięcia w rundzie drugiej i ostatniej. Runda ta odbędzie się pod koniec kwietnia w Chojnicach. Gratulujemy Michalinie doskonałego występu. Dzięki jej dwóm złotym medalom klub MAL WOPR uplasował się na 3 miejscu w zestawieniu 9 klubów zdobywających medale.
Weekend debiutów w MAL WOPR
Zapewne każdy sportowiec pamięta swoje pierwsze zawody. Minione dwa weekendowe dni zapadną z pewnością w pamięć trójce pływaków MAL WOPR. Dla Igora Wiercińskiego i Yaroslava Troskchy, dwunastoletnich zawodników malborskiego klubu, wyjazd do Torunia na zawody pod nazwą „Pływam na medal z Kopernikiem” był debiutanckim występem na pływackich arenach. Obaj chłopcy pojechali do grodu Kopernika po naukę i doświadczenie. Yaroslav startował trzykrotnie. O ile w stylu dowolnym wyraźnie górę wziął stres, bowiem na dystansie 50m zajął szesnaste, a na dwukrotnie dłuższym dwudzieste miejsce, o tyle popularną żabką spisał się znakomicie. Dystans dwóch długości pływalni pokonał w czasie 41,86s i zajął bardzo wysoką, szóstą lokatę. Igor z kolei stawał na słupkach startowych dwukrotnie ścigając się na sprinterskich dystansach 50m stylami dowolnym i grzbietowym. Wyraźnie lepiej „leżał mu” grzbiet, w którym uzyskał czas 45,46s i zajął miejsce jedenaste. W Toruniu startowało blisko 570 młodych zawodników z 35 klubów pływackich. Zajęte przez naszych chłopaków miejsca, ale przede wszystkim „złapanie bakcyla”, cieszą i dają wielkie nadzieje na ich wzmożoną pracę treningową.
Kolejnym debiutantem w MAL WOPR był w sobotę Kacper Stambłowski, który wraz z doświadczonym kolegą klubowym, Kamilem Czarnotą wziął udział w 14 Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. W Kościerzynie, na starcie tych jakże znaczących zawodów, stanęło 233 zawodników z 17 klubów z całej Polski. Zważywszy na rangę zawodów i fakt, że do Kościerzyny zjechali najlepsi ratownicy w naszym kraju, o zdobyciu medali raczej nie można było marzyć. Mimo to nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony. Ponieważ obaj na co dzień trenują pływanie, najlepiej wypadli w konkurencjach, w których najważniejsze są umiejętności pływackie. Debiutant Kacper z czasem 3:30,17s zajął w konkurencji „200m super ratownik” miejsce 15, zaś Kamil w wymagającej konkurencji „200m z przeszkodami” z czasem 2:15,18s uplasował się na bardzo wysokim, szóstym miejscu. Kamil dorzucił też do swoich zdobyczy w Kościerzynie ósmą lokatę w konkurencji „200m super ratownik” i trzy rekordy życiowe w konkurencjach, w których startował już w tym sezonie w lidze ratownictwa województwa pomorskiego. Obaj nasi zawodnicy startowali w Kościerzynie pięciokrotnie. Suma uzyskanych przez nich punktów we wszystkich wyścigach ostatecznie uplasowała siedemnastoletniego Kamila na 13 miejscu w zestawieniu juniorów, a rok młodszy Kacper w tym samym zestawieniu był dwudziesty szósty. Ale to nie wyniki były najważniejsze na kościerskich mistrzostwach. Udział w tak wysokich rangą zawodach oraz nabyte doświadczenie to największa zdobycz jaką przywieźli malborczycy z Kościerzyny. Liczymy, że to dopiero początek ambitnych startów naszych pływaków na zawodach ratowniczych.
Srebrny Kacper Patoka w Olsztynie.
Olsztyńskie zawody pod nazwą Grand Prix Warmii i Mazur, które odbywają się co roku w grudniu są jednymi z najliczniej obsadzonych zawodów pływackich w naszym kraju. Tegoroczna, siódma edycja olsztyńskich zmagań, zgromadziła na starcie blisko 600 zawodników z 41 klubów, w tym cztery drużyny z Litwy. W bardzo silnym gronie pływaków nie zabrakło zawodników reprezentujących malborski klub MAL WOPR. Czwórka malborczyków w dwudniowych zmaganiach wspięła się na wyżyny swoich możliwości. We wszystkich 19 startach, w których nasi zawodnicy brali udział, poprawili oni swoje dotychczasowe rekordy życiowe. Mimo to z Olsztyna wrócili z jednym tylko medalem, który wywalczył niezawodny Kacper Patoka. Nasz najlepszy trzynastolatek w konkurencji 100m stylem dowolnym musiał uznać wyższość pływaka z Warszawy, ale uzyskany czas Kacpra (58,38) dał mu najwyższy wynik punktowy we wszystkich jego startach (453pkt FINA). Najwyższy z kolei wynik punktowy spośród malborczyków zapisał na swoim koncie starszy brat Kacpra, Dawid. Fantastyczny wynik, który uzyskał w konkurencji 50m stylem dowolnym (25,87) to aż 473 pkt. Jednak najwyższe miejsce w olsztyńskich zawodach piętnastoletni Dawid Patoka zajął w konkurencji 200m stylem grzbietowym, gdzie czas 2:21,84 pozwolił mu na zajęcie 7 lokaty. W Olsztynie startowało także dwóch równolatków Dawida, Sławomir Szpaczyński i Cyprian Piróg. Obaj spisali się bardzo dobrze, w licznej i silnej stawce piętnastolatków plasowali się na bardzo dobrych lokatach. Cyprian w konkurencji 400m stylem dowolnym z czasem 5:33,94 zajął 10 lokatę, zaś Sławomir w wymagającej konkurencji 200m stylem zmiennym uzyskując czas 2:26,51 zajął miejsce 12.
Warto odnotować też, że w podsumowaniu wszystkich trzech najwyżej punktowanych startów Kacper Patoka na 75 startujących trzynastolatków zajął w Olsztynie 10 miejsce. Cieszą uzyskane, bardzo wartościowe wyniki przez naszych zawodników. Progres, który zaprezentowali na olsztyńskich zawodach bardzo dobrze rokuje na dalszą prace treningową i kolejne starty.
Dwa złote medale Kamila Czarnoty w Finale Ligi Ratownictwa
Z dwoma złotymi medalami wrócił ze Słupska Kamil Czarnota, który zakończył w ten sposób swoje zmagania w Pomorskiej Lidze Ratownictwa Wodnego edycja 2023. Pięć rund zawodów zakończył finał w Słupsku, który odbył się w miniona sobotę, 3 grudnia. Malborczyk, trenujący na co dzień pływanie w MAL WOPR Malbork, wziął udział w czterech rundach, a finałowe zmagania uwieńczył bardzo dobrym występem. Już w pierwszej konkurencji pod nazwą „200m super ratownik”, w której najistotniejsze były umiejętności pływackie, Kamil nie dał rywalom żadnych szans. Zwyciężył nie tylko w swojej kategorii wiekowej (juniora) ale także w kategorii open, czyli wśród niejednokrotnie starszych od siebie ratowników. Wywalczył w ten sposób dwa złote medale, które pozwoliły na sklasyfikowanie MAL WOPR na piątym miejscu w klasyfikacji medalowej. W kolejnych dwóch konkurencjach nasz pływak nie zdobył już co prawda medali ale zajmował wysokie, zadowalające miejsca. Dwie długości pływalni z holowanym manekinem pokonał w czasie 38,13s i otarł się o podium zajmując czwartą lokatę wśród rówieśników. W zestawieniu open był szósty. WZ kolei w konkurencji pod nazwą „100m ratowanie manekina z pasem” wśród juniorów był piąty, zaś w gronie wszystkich startujących zajął miejsce siódme. Suma punktów uzyskanych w czterech rundach, w których Kamil brał udział, pozwoliła mu na zajęcie ostatecznie pechowego, czwartego miejsca, a do miejsca na podium zabrakło mu zaledwie 8 punktów. Niemniej jednak cieszy doskonała postawa malborskiego pływaka, który w gronie 40 najlepszych pomorskich ratowników znacząco zaznaczył swoją obecność i z powodzeniem reprezentował klub i miasto.
Michalina Kumkowska najlepsza w Grudziądzu
Ponad 170 najmłodszych pływaków z 15 klubów wzięło udział w zawodach pod nazwą Mali Mistrzowie, które odbyły się w miniona sobotę, 25 listopada w Grudziądzu. Zawody mają wieloletnią tradycję, od niemal samego początku istnienia klubu MAL WOPR, Malborczycy z sukcesami biorą w nich udział. Na tej właśnie imprezie swoje pierwsze kroki stawiali późniejsi mistrzowie i mistrzynie Polski w barwach malborskiego klubu. Wszystko wskazuje na to, iż także i tym razem Malbork reprezentowany był przez bardzo obiecujących zawodników. Po raz kolejny najlepsza w zmaganiach dziewięcioletnich pływaczek okazała się Michalina Kumkowska. Nasza zawodniczka startowała w Grudziądzu dwukrotnie i w obu swoich występach była bezkonkurencyjna. W konkurencji 50m stylem dowolnym z czasem nowego rekordu życiowego (36,52) wyprzedziła drugą na mecie pływaczkę z Torunia o 3,5s, zaś jedną długość pływalni pokonała w czasie 17,97s i tu przewaga wynosiła już blisko 5s. Wynik, który Michalina uzyskała w stylu dowolnym był najlepszym punktowo wynikiem startujących 9-latek, dzięki czemu nasza młoda pływaczka mogła cieszyć się z tytułu najlepszej zawodniczki. O dużym pechu może mówić po grudziądzkich zmaganiach Daniel Hotra. Nasz dziesięcioletni pływak startował w Grudziądzu również dwukrotnie i w obu swoich startach był czwarty… Tę samą pozycję zajął w klasyfikacji generalnej zawodników z rocznika 2013. Na pocieszenie Daniel może zapisać na swoim koncie dwa rekordy życiowe w konkurencjach 50m stylem dowolnym oraz grzbietowym, które od soboty wynoszą odpowiednio 36,80s i 46,75s.
Malborscy pływacy intensyfikują swoje starty. Już w najbliższą sobotę liczna grupa zawodników MAL WOPR wyruszy do Olsztyna na doskonale zorganizowane zawody pod nazwą Grand Prix Warmii i Mazur. Liczymy na kolejne, wartościowe wyniki.
Kacper Patoka brązowym medalistą zawodów na Litwie
Już nie tylko rywale w kraju ale i europejscy zawodnicy muszą nauczyć się nazwiska malborskiego pływaka, Kacpra Patoki. Tym razem nasze „malborskie dobro eksportowe” pokazało się z doskonałej strony na zawodach pod nazwą Gintaro Taure, które odbyły się w miniony piątek 17 listopada, w Kłajpedzie na Litwie. Kacper pojawił się tam w gronie zawodników z czterech klubów z Polski, siedmiu z Litwy oraz jednego z Łotwy. W tym międzynarodowym towarzystwie spisał się doskonale, po raz kolejny poprawiając wszystkie wyniki w każdym z trzech występów na zawodach. Niemal półtora roku czekał na pobicie wynik Kacpra na 50 stylem motylkowym. W Kłajpedzie dystans ten na długiej, 50-metrowej pływalni nasz pływak pokonał w czasie blisko o 4 sekundy lepszym od uzyskanego w maju 2022 roku w Olsztynie i z czasem 30,10s mógł cieszyć się z brązowego medalu na międzynarodowej imprezie. W pozostałych dwóch występach zabrakło Kacprowi bardzo niewiele do podium. W konkurencji 50m stylem dowolnym musiał przełknąć smak najbardziej nielubianego miejsca dla sportowca, bowiem zajął miejsce czwarte. Uzyskał czas nowego rekordu życiowego, który od piątku wynosi 27,52s, a do brązu zabrakło mu tylko nieco ponad 0,2s. Piątą lokatą z kolei zadowolić się musiał w najdłuższym swoim występie na Litwie, czyli w konkurencji 200m stylem dowolnym gdzie uzyskał czas 2:18,97s.
Udział w dużej imprezie międzynarodowej to dla każdego zawodnika nowe doświadczenia, oswajanie się z dużymi obiektami, nabieranie wiary we własne siły. Jeśli jeszcze okazuje się, że jego umiejętności są na tyle wysokie, że wraca z zawodów z medalem, pozostaje tylko gratulować i motywować do dalszej wytężonej pracy.
Michalina Kumkowska i Kacper Patoka z MAL WOPR najlepsi w Gdańsku
Nie mieli sobie równych pływacy MAL WOPR w zawodach pod nazwą Grand Prix Gdańska, które odbyły się w miniony piątek, 10 listopada, na pływalni gdańskiego Chełma. Dziewięcioletnia Michalina Kumowska i o cztery lata starszy Kacper Patoka, popłynęli na zawodach tak dobrze, że w klasyfikacji generalnej uplasowali się na pierwszych lokatach. Wschodząca gwiazda malborskiego pływalnia, Michalina, w konkurencji 50m stylem dowolnym z nowym rekordem życiowym (36,83) zajęła miejsce drugie, zaś w swoim ulubionym stylu motylkowym nie dała żadnych szans rywalkom i pokonując dystans 50m w czasie 40,65s mogła cieszyć się ze złotego medalu. Uzyskane punkty pozwoliły naszej pływaczce na zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej dziewięciolatek, a kolejna zawodniczkę wyprzedziła o 24 punkty. To samo miejsce w zestawieniu wszystkich zawodników w kategorii wiekowej 13 lat, wywalczył niezawodny Kacper Patoka. Reprezentant kadry wojewódzkiej w pływaniu był najlepszy w obu swoich startach, z sumą 784pkt FINA wyprzedził kolejnego pływaka o 10 punktów. Warto podkreślić, że Kacper z zawodów na zawody sukcesywnie poprawia swoje rekordy życiowe. Nie inaczej było też na pływalni w Gdańsku. W obu sprinterskich konkurencjach 50m stylem dowolnym i klasycznym nie tylko wywalczył złoto ale zanotował też nowe życiówki. Dwie długości pływalni popularnym kraulem pokonał w czasie 26,69s, zaś dotąd nielubianą żabką, którą pływa jak się okazuje coraz lepiej, popłynął w czasie 35,24s.
W zawodach Grand Prix Gdańska udział wzięło blisko 340 pływaków z 13 klubów. Zaledwie dwuosobowa reprezentacja malborskiego klubu MAL WOPR przywożąc z Gdańska trzy złote i jeden srebrny medal, w zestawieniu 12 klubów stających na podium, zajęła w klasyfikacji medalowej bardzo dobrą, ósmą lokatę.
Medale pływaków MAL WOPR na zawodach w Mławie
- 2
Ponad 400 zawodników z 25 klubów, w większości z województwa mazowieckiego, wzięło udział w minioną sobotę i niedzielę, 4 i 5 listopada, w doskonale zorganizowanych zawodach pod nazwą Ogólnopolskie Zawody Pływackie Mława dla Pływania. Zawody, jak wskazuje nazwa, odbyły się w Mławie i nie zabrakło w nich doskonałego udziału pływaków z Malborka. Sześcioosobowa ekipa MAL WOPR przywiozła z tego jakże urokliwego miasta, sześć medali i aż czternaście rekordów życiowych. Fantastyczną postawą popisali się na zawodach bracia Patoka. Najmłodszy, trzynastoletni Kacper, nie miał sobie równych w konkurencji 100m stylem zmiennym, w którym uzyskał czas nowego rekordu życiowego wynoszący od teraz 1:09,25, zaś na 100m stylem dowolnym po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej minuty i uzyskując czas 59,59s wywalczył medal srebrny. Starszy brat, piętnastoletni Dawid, w każdym ze swoich sześciu startów zanotował nowy rekord życiowy, a do swoich zdobyczy dołożył dwa srebrne medale wywalczone na 100m stylem zmiennym i 50m grzbietem. Najstarszy z kolei, osiemnastoletni Konrad, który jest aktualnie najbardziej doświadczonym zawodnikiem malborskiego klubu, startował w Mławie dwukrotnie na sprinterskich dystansach w stylu dowolnym i motylkowym. Co godne podkreślenia, w popularnym delfinie z piątym czasem eliminacji, a jednocześnie nowym rekordem życiowym, dostał się do finału, gdzie ostatecznie zajął miejsce czwarte i wyśrubował ponownie swoją życiówkę wynoszącą od soboty 27,67s. Z trójki dziewcząt startujących na zawodach najlepiej wypadła piętnastoletnia Anna Czerwińska, która zdobyła srebro na 100m stylem zmiennym, uzyskując w tej konkurencji czas 1:23,54s. Piąta lokatę w wymagającej konkurencji 200m stylem grzbietowym zajęła szesnastoletnia Agata Kupińska, zaś czternastoletnia Karolina Kwitnewska była szósta na 100m stylem zmiennym. Zawody dla pływaków MAL WOPR zakończyły się bardzo miłym akcentem, bowiem w ostatniej konkurencji zmagań, sztafeta 4x50 stylem zmiennym w składzie Dawid Patoka, Anna Czerwińska, Kacper Patoka i Karolina Kwitnewska wywalczyła trzecią lokatę i mogła cieszyć się z brązowego medalu. Warto dodać, że sztafeta startowała w klasyfikacji 15 lat i starsi, a więc połowa naszego składu była młodsza niż ich rywale.
Brązowy medal Kamila Czarnoty w Kościerzynie
Kolejna, czwarta już, runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego odbyła się w minioną niedzielę, 15 października w Kościerzynie. Zmagania najlepszych ratowników zgromadziły na starcie ponad 120 zawodników z 11 klubów z całej Polski. Na starcie nie zabrakło reprezentantów nadmorskich województw; pomorskiego i zachodniopomorskiego ale pojawili się również ratownicy śródlądowi, reprezentujący Ostrołękę. Podobnie jak w dwóch minionych rundach, w Kościerzynie nie zabrakło malborczyka, siedemnastoletniego Kamila Czarnoty. Przypomnijmy, że na co dzień Kamil jest czołowym pomorskim pływakiem reprezentującym Sekcję Pływacką MAL WOPR Malbork, a jego pasją jest, obok pływania, ratownictwo wodne. Tym razem nasz zawodnik wrócił z Kościerzyny z brązowym medalem wywalczonym w konkurencji 100m ratowanie kombinowane. Ta wymagająca konkurencja polega na przepłynięciu 50 m sposobem dowolnym, wykonaniu nawrotu i dopłynięciu pod wodą do manekina umieszczonego 10m od ściany, a następnie doholowaniu go do ściany ze słupkiem startowym. Kamil wykonał te zadania w czasie 1:23,53s, który pozwolił mu na zajęcie trzeciego miejsca w kategorii junior i czwartego w zestawieniu wszystkich startujących ratowników. Warto podkreślić tutaj, iż w podsumowaniu wszystkich dotychczasowych czterech rund, malborczyk zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji mężczyzn 19 lat i starszych, a do trzeciego zawodnika brakuje mu… jednego punktu… Trzymając kciuki za ostatni, grudniowy start Kamila w finałowej rundzie, która odbędzie się w Słupsku, liczymy na jego realne miejsce na podium w podsumowaniu wszystkich pięciu rund.
Kolejne starty Kamila Czarnoty w zawodach ratowniczych
Nie ustają ambitne plany zawodnika MAL WOPR Malbork Kamila Czarnoty, który startuje w zawodach ratowniczych, nabierając w nich doświadczenia, a przy okazji promując miasto i klub. Tym razem wziął udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Morskim, które odbyły w Dębkach 5 i 6 sierpnia. W zmaganiach towarzyszył Kamilowi świeżo upieczony ratownik, uczeń Zespołu Szkół Technicznych Mateusz Miedziejewski, dla którego był to absolutny debiut w zawodach ratowniczych. Chłopaki rywalizowali w większości w konkurencjach drużynowych, a do 3-osobowego składu zespołu dołączył do nich jeden z organizatorów, Bartek Zimny, wzmacniając tym samym „siłę ognia”.
1Startowali tak dobrze, że w ostatecznej klasyfikacji drużynowej wywalczyli 3 miejsce. W konkurencji pływania drużynowego Kamil był trzeci, a Mateusz zapłacił frycowe w pierwszym swoim starcie rezygnując z konkurencji w jej trakcie. W kolejnych występach było już tylko lepiej. Konkurencja Deski drużynowe uplasowała naszych ratowników na miejscu 4, zaś w łączonych zmaganiach gdzie wpław pływał Kamil, biegał po plaży Mateusz, a deską sztafetę kończył Bartek, chłopaki zajęli miejsce 3. To samo miejsce przypadło im w udziale w typowo ratowniczej, bardzo widowiskowej konkurencji pod nazwą akcja w pasem, natomiast w indywidualnym wyścigu z deskami Kamil był 7, a Mateusz 10. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów było dla malborczyków powodem do radości, szczególnie iż zawody na otwartym morzu nie należą do najłatwiejszych. Dodatkowym utrudnieniem była niezbyt przychylna pogoda, która towarzyszyła ratownikom w czasie weekendowych zmagań.
Kamil Czarnota rywalizował w Mistrzostwach Polski w ratownictwie morskim
Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim to z pewnością najważniejsza impreza w kraju z zakresu sportowego ratownictwa wodnego w bieżącym sezonie letnim. Zawody, które zgromadziły na starcie najlepszych, odważnych i doświadczonych ratowników odbyły się na plaży w Jelitkowie w Gdańsku w dniach 22 - 23 lipca 2023. W czasie dwudniowych zmagań ratownicy rywalizowali w dziewięciu widowiskowych i wymagających konkurencjach, które są symulacjami rzeczywistych akcji i działań ratowniczych w oparciu o regulamin zawodów ILS, czyli Światowej Organizacji Ratownictwa Wodnego. W pierwszym dniu Mistrzostw rozegrane zostały konkurencje drużynowe, a w niedzielę konkurencje indywidualne z podziałem na kategorie wiekowe: Junior, Open i Masters. W tych bardzo widowiskowych ale i wymagających zmaganiach wziął udział zawodnik z Malborka, siedemnastoletni Kamil Czarnota, trenujący na co dzień pływanie w Sekcji Pływackiej WOPR Malbork. Kamil z coraz większym powodzeniem startuje w zawodach ratowniczych, nie mogło go więc zabraknąć w tak ważnej imprezie, szczególnie, iż do Gdańska ma przysłowiowy „rzut beretem”. Nasz zawodnik rywalizował z najlepszymi jak równy z równym i mimo młodego wieku uzyskał bardzo obiecujące wyniki. Najlepiej zaprezentował się w konkurencji flagi plażowe, gdzie zajął 7 miejsce w swojej kategorii wiekowej i jednocześnie 25 lokatę w zestawieniu wszystkich zawodników. Najwyższe z kolei miejsce w kategorii open zajął po kombinacji bieg-plywanie-bieg, zajmując 19 miejsce, wśród juniorów był 10. Miejsce 17 z kolei w zestawieniu 16-18 lat przypadło mu w udziale w konkurencjach wyścigu na desce oraz biegu 1km po plaży. W kategorii open był w tych konkurencjach odpowiednio 32 i 38. W podsumowaniu wszystkich czterech konkurencji indywidualnych, w których Kamil brał udział, nasz zawodnik zajął 14 miejsce w kategorii junior, zaś w kategorii open był sklasyfikowany na 25 miejscu.
W tegorocznych Mistrzostwach Polski w ratownictwie morskim udział wzięło 200 zawodników. Zmagania rozgrywane były z okazji Światowego Dnia Przeciwdziałania Utonięciom ustanowionego przez WHO. Zawody były też okazją, żeby ratownicy mogli się spotkać, porównać swoje umiejętności i zobaczyć, jak radzą sobie zawodnicy z innych krajów. W tym roku bowiem w zawodach uczestniczyła także silna ekipa z Niemiec Zawodnicy mieli też okazję poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie i przygotować się do sezonu, gdyż ratownicy, którzy brali udział w zawodach, pracują na co dzień na kąpieliskach morskich i na wodach śródlądowych. Zawody były przy okazji ostatnim sprawdzianem Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w naszym kraju, w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach.
Dawid Patoka na Letnich Mistrzostwach Polski w Pływaniu
Piętnastoletni zawodnik MAL WOPR Malbork Dawid Patoka, zakończył w niedzielę, 16 lipca, starty w najważniejszej imprezie sezonu- Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 15 lat w Pływaniu. Krajowy czempionat dla pływaków urodzonych w roku 2008 odbywał się w Lublinie na okazałej pływalni Aqua. W ciągu czterech dni zawodów, startujący mogli brać udział w pięciu wyścigach indywidualnych, z czego oczywiście skorzystał nasz zawodnik. Dawid rozpoczął swoje starty od doskonałego występu na 50m stylem dowolnym, gdzie o ponad 2 sekundy poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy i z wynikiem 27,02 uplasował się w połowie startujących zawodników, zajmując 61 miejsce. W drugim swoim starcie tego dnia zajął najlepszą lokatę z wszystkich swoich startów, w konkurencji 400m stylem zmiennym zajął 25 miejsce. Był to pierwszy start Dawida w tej konkurencji w minionym sezonie dlatego czas, który uzyskał 5:27,04 był jednocześnie jego rekordem życiowym. Drugiego dnia swoich występów malborski pływak zaliczył kolejne dwie życiówki, pokonując dystans 50m stylem grzbietowym w czasie 31,23 oraz 200m stylem zmiennym w czasie 2:29,73. Zajął w nich odpowiednio 32 i 35 lokatę. Nie zwalniając tempa ostatniego dnia, w niedzielę, malborczyk dorzucił do swoich bardzo dobrych występów pierwszy w swojej karierze czas poniżej minuty w konkurencji 100m stylem dowolnym. Dawid pokonał ten dystans w czasie 59,71, mocnym akcentem kończąc udział w mistrzostwach. Były one dla niego z pewnością bardzo udane, w każdym ze swoich startów zanotował rekordy życiowe, nabrał doświadczenia i pewności siebie. Gratulujemy i życzymy wypoczynku po pracowitym sezonie.
Sukcesy pływaków MAL WOPR w Sopocie i Bydgoszczy
Ogromnym sukcesem zakończyła się dla zawodnika MAL WOPR Malbork Kamila Czarnoty II runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa, która odbywała się w minioną niedzielę 18 czerwca, na plaży w Sopocie. Kamil wrócił znad morza z sześcioma medalami wywalczonymi nie tylko w swojej kategorii wiekowej ale również w zestawieniu open. Malborczyk, dla którego obok pływania to właśnie ratownictwo wodne jest największą pasją, startował w trzech konkurencjach, w każdej stając na podium. Zawody rozpoczął mocnym akcentem wygrywając w kategorii 16-18 lat konkurencję składającą się z biegu po plaży, pływania w morzu i ponownie biegu po plaży. W tej wymagającej próbie uplasował się także na drugim miejscu wśród wszystkich startujących zawodników. Dwa srebrne medale (kategoria junior i open) wywalczył w widowiskowej konkurencji pod nazwą flagi plażowe, w której ratownicy ścigają się do flag umocowanych w piasku, których liczba jest zawsze mniejsza o jeden od liczby startujących. Na konie zawodów po raz kolejny nie dał szans kolegom rok starszym i młodszym wygrywając trudną konkurencję pływania 250m w płetwach w pełnym morzu. W kategorii open natomiast musiał uznać wyższość dwóch znacznie bardziej doświadczonych i starszych ratowników. Dzięki tak wspaniałej postawie Kamila, malborski WOPR zajął w Sopocie drugie miejsce w kategorii junior i piąte w klasyfikacji open.
Miniony weekend to także najważniejszy sprawdzian w sezonie dla trzynastoletniego Kacpra Patoki który, przypomnijmy, jest reprezentantem kadry Pomorza w pływaniu. Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików w Pływaniu, które tego samego dnia odbywają się w dwóch ośrodkach w kraju, są odpowiednikiem mistrzostw kraju dla zawodników 13letnich. Nasz zawodnik startował w Bydgoszczy, gdzie w ciągu dwóch dni czterokrotnie stawał na słupkach startowych. W każdym starcie poprawiał swoje rekordy życiowe, co cieszy najbardziej każdego sportowca. Najwyższą lokatę w Bydgoszczy wywalczył w konkurencji 400m stylem dowolnym. Czas, który uzyskał 4:46,60 pozwolił mu na zajęcie 11 miejsca, co zważywszy na „małe mistrzostwa Polski” jest bardzo dobrą lokatą. O oczko niżej uplasował się na 100m również kraulem, gdzie od kilku zawodów zbliża się nieuchronnie do granicy minuty. Tym razem zabrakło mu bardzo niewiele bowiem uzyskał czas nowego rekordu życiowego 1:00,24. Miejsce dziewiętnaste z czasem 2:34,88 przypadło naszemu pływakowi w sprawdzianie wszechstronności czyli na 200m stylem zmiennym, zaś na 100m stylem motylkowym był 34. W tym samym czasie co w Bydgoszczy odbywały się bliźniacze zawody w Ostrowcu Świętokrzyskim i to właśnie zestawiając uzyskane wyniki z obu tych zmagań poznamy ostateczną klasyfikację w kraju. Bez względu jednak na to zestawienie, uzyskane lokaty i wyniki naszego pływaka cieszą dając nadzieję na kolejne sukcesy.
Pracowity weekend pływaków MAL WOPR
Trzy dni i troje zawodników, takie cyfry to wynik minionego weekendu w wykonaniu zawodników MAL WOPR biorących udział w zawodach, nie tylko stricte pływackich. Na początek w piątkowy poranek do Gdańska wyjechała najbardziej utytułowana pływaczka malborskiego klubu, osiemnastoletnia Nadia Walentynowicz. Nasza juniorka wzięła udział w II rundzie Ligi Województwa Pomorskiego Juniorów i Młodzieżowców, która była jednocześnie rundą finałową. W Gdańsku Nadia startowała trzykrotnie, na dystansach 100-metrowych, w każdym starcie zajmując miejsce na podium. Srebrny medal wywalczyła w stylu dowolnym, a dwa brązowe w stylu grzbietowym i zmiennym. W klasyfikacji generalnej po dwóch rundach zajęła natomiast doskonałe piąte miejsce, należy dodać, że w zestawieniu pływaczek w wieku od 17 do 23 lat. W obu rundach każdy jej start okraszony był medalem, co świadczy o wyjątkowym poziomie malborskiej pływaczki.
Sobota to dzień wyjazdu trzynastoletniego Kacpra Patoki do odległego Kołobrzegu. Zawodnik Kadry Wojewódzkiej wziął tam udział w XV Mistrzostwach Kołobrzegu w Pływaniu. Jak zwykle zaprezentował się doskonale, wywalczając w zawodach dwa srebrne medale. Kacper w Kołobrzegu skupił się na stylu dowolnym. W konkurencjach sprinterskich 50 i 100 metrów stanął na drugim stopniu podium i mógł cieszyć się z medali. W trzeciej konkurencji stylu dowolnego zajął co prawda siódmą lokatę ale cieszy uzyskany wynik, bardzo zbliżony do rekordu życiowego (2:17,76)
W ostatnim dniu weekendu, w niedzielę, ponownie Gdańsk gościł zawodników startujących w II rundzie Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego. Wśród najlepszych pomorskich ratowników znalazł się zawodnik MAL WOPR, siedemnastoletni Kamil Czarnota. Kamil, na co dzień startujący w zawodach pływackich, jest także doskonałym ratownikiem, który nie tylko zbiera doświadczenie w pracy na plażach ale także sprawdza swoje umiejętności na zawodach ratowniczych. Tym razem w bardzo silnej stawce zawodników, pod czujnym okiem surowych sędziów, zaliczył bardzo dobry występ uwieńczony srebrnym medalem. W konkurencji 100m ratowanie kombinowane uzyskał doskonały czas 1:27,22 i mógł cieszyć się z brązowego medalu. Warto dodać, że wielu zawodników musiało przełykać w Gdańsku gorycz dyskwalifikacji, bowiem sędziowie byli bardzo restrykcyjni. W każdej z trzech konkurencji zawodów, Kamil plasował się w pierwszej dziesiątce zawodników, uniknął dyskwalifikacji, a w zestawieniu chłopców 16-18 lat zajął bardzo dobre, piąte miejsce. W zawodach startował także były zawodnik MAL WOPR, doskonały ratownik, na co dzień uczeń Zespołu Szkół Technicznych, dziewiętnastoletni Cezary Gwiazdowski. Cezary nie zdobył co prawda medalu ale jego doskonałe umiejętności i doświadczenie można już od kilu sezonów sprawdzać w sezonie na plaży w Krynicy Morskiej, gdzie pełni odpowiedzialną służbę.
Kacper Patoka na obozie Kadry Wojewódzkiej w Dębicy
Zawodnik MAL WOPR Malbork, trzynastoletni Kacper Patoka, po raz kolejny został powołany do Kadry Wojewódzkiej w Pływaniu. W miniony piątek wrócił z pierwszej w tym roku akcji szkoleniowej, która obywała się w odległej Dębicy. W trakcie zgrupowania zawodnicy mieli możliwość odbywania treningów na pływalni 50 metrowej, co jest ogromnym atutem dla młodych pływaków. Długich pływalni jest w Polsce wciąż niewiele, stąd każdy trening na takim obiekcie to nowe doświadczenia i umiejętności. Kadrowicze kształtowali także gibkość i wzmacniali poszczególne partie mięśniowe podczas treningów na lądzie. Na obozie nie zabrakło też warsztatów z zakresu psychologii, dietetyki czy doskonalenia techniki pływania. Niedziela była z kolei czasem odpoczynku. Zawodnicy wyjechali na wycieczkę do Krakowa, gdzie spacerowali po Starym Mieście, a także posilali się własnoręcznie przygotowanymi obwarzankami w Żywym Muzeum Obwarzanka.
Zawodnicy w trakcie obozu przygotowywali formę na najważniejszą tegoroczną imprezę pływacką dla 12- 13-latków, czyli II rundę Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików, będących odpowiednikiem Mistrzostw Polski dla tych kategorii wiekowych.
2
Michalina Kumkowska najlepszą zawodniczką Bałtyckich Nadziei Olimpijski
Z czterema medalami wrócili zawodnicy MAL WOPR z zawodów pod nazwą Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie, które odbyły się w minioną sobotę, 13 maja, w Gdańsku. Najlepszą, dziewięcioletnią, młodą pływaczką w pierwszym porannym bloku zawodów okazała się reprezentantka Malborka Michalina Kumkowska. Poprawiając swoje dotychczasowe rekordy życiowe na dystansach 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym, w każdym starcie aż o 9 sekund, wywalczyła złoty i srebrny medal. Zwyciężyła też bezapelacyjnie w klasyfikacji generalnej startujących pływaczek. Czas, który uzyskała na sprinterskim dystansie popularnym kraulem, a który wynosi 37,88s, budzi prawdziwy podziw. Nasza zaledwie dziewięcioletnia pływaczka to prawdziwy talent, który mamy nadzieję, właśnie zaczyna rozkwitać. O iskrze talentu możemy także mówić z pewnością w przypadku Kacpra Patoki, który dzień po powrocie z Dębicy ze zgrupowania kadry wojewódzkiej, pojechał po medal do Gdańska. W konkurencji 100m stylem dowolnym, mimo zmęczenia podróżą, wywalczył srebro. Krążek z najcenniejszego kruszcu przywiózł z zawodów piętnastoletni Dawid Patoka, który był bezkonkurencyjny w konkurencji 100m stylem grzbietowym. Swój najlepszy wynik w tej konkurencji poprawił o blisko dwie sekundy (1:07,68), a do gdańskich zdobyczy dorzucił życiówkę na 200m stylem zmiennym, która od soboty wynosi 2:25,47s. O podium otarła się pozostała dwójka malborskich pływaków startująca w zawodach Bałtyckich Nadziei Olimpijskich. Czwarty w konkurencji 100m stylem dowolnym był Sławomir Szpaczyński, zaś Ania Czerwińska w tej samej konkurencji uplasowała się na miejscu piątym.
Warto zaznaczyć, że nieliczna pięcioosobowa ekipa MAL WOPR w klasyfikacji medalowej zajęła bardzo wysokie 11 miejsce w zestawieniu 21 klubów zdobywających medale.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie